אאא

העיתונאי יצחק טסלר חושף מחר (שישי) ברשת מקומוני "ידיעות תקשורת" את נתוני התמותה והתחלואה מקורונה לפי הערים השונות, מאז תחילת המגיפה.

כדי להבין כמה קשה היה הקיץ האחרון בגלל הקורונה, כדאי לדעת שלפני שנתיים, באוגוסט 2019, מתו בישראל 3,497 איש, מסיבות שונות, ובהן התקפי לב, סרטן, תאונות דרכים ועוד.

באוגוסט 2020 מתו 4,023 איש, מהם 396 מקורונה. אלא שאז עדיין לא היה חיסון מפני הווירוס, אבל היו הגבלות וסגרים שנאכפו בצורה חלקית. בקיץ האחרון לעומת זאת כמעט שליש מהישראלים היו אחרי זריקת הבוסטר, אבל המשק היה פתוח כמעט ללא הגבלות, זן הדלתא השתולל ומספר המתים באוגוסט היה 4,213, מהם 631 נפטרים מקורונה. כן, מספר המתים מהווירוס היה גבוה ביותר מ־50% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

על פי נתוני משרד הבריאות, מאז תחילת המגיפה ועד תחילת החודש, אלו השכונות בירושלים שבהן היו הכי הרבה נפטרים (בסדר יורד): פסגת זאב, קרית יובל, העיר העתיקה, א־טור, בית וגן, גאולה וגילה.

על פי הנתונים שנאספו במשרד הבריאות ועברו עיבוד בעיריית ירושלים - בפסגת זאב מתו במגפה 44 איש, בקרית יובל ובעיר העתיקה 38, בא־טור 37, בבית וגן 31, בגילה 29, בגאולה ובג'בל מוכבר 28, בגוננים ובבית חנינא 27, בשועפאט 25, ברוממה־תל ארזה 23, בבית הכרם ובהר חומה 22, במקור ברוך ובנווה יעקב 21, וכך גם ברוממה-צאנז-בעלז. 20 ירושלמים נפטרו מהנגיף בשכונות הר נוף, נחלאות, ואדי ג'וז-שייח' ג'ראח וראס אל־עמוד. ברוממה-מטרסדורף, אונסדורף ובכפר עקב מתו 19, ברמות 18, בתלפיות ובמחנה שועפאט 17, בארמון הנציב ובקטמון הישנה 16, בבוכרים 15, במאה שערים, גבעת שאול, צור באהר ובית צפאפה 13. בבאב א־זהרה ובסילואן-עיר דוד 12, בבית ישראל 11, בגאולים (בקעה), סנהדריה, רמת שלמה ועיסאוויה 10.

השכונות בהן מספר הנפטרים היה חד ספרתי הן: גבעה הצרפתית וקרית משה 9, בקרית מנחם 8, באבו־תור, קרית שמואל, רמת שרת ושמואל הנביא 7, במוסררה 6, במקור חיים ובשיכון רסקו-גבעת הוורדים 5, בהולילנד, עין כרם ורחביה 4, בענתא ובטלביה 3. שני מתים היו בשכונות ארנונה, גבעת משואה, מלחה, מעלות דפנה, רוממה-תחנה מרכזית ורמת אשכול. מת אחד מקורונה נרשם בשכונות גבעת מרדכי, המושבה הגרמנית, הרובע היהודי, ניות ורמת מוצא.

בכיר במשרד הבריאות: "הנתונים מהווים הוכחה נוספת לטענות המומחים, אשר הזהירו כי באזורים שבהם יש צפיפות גדולה, הקפדה חלקית על הוראות משרד הבריאות, מספר רב של מבוגרים ואחוז נמוך יחסית של מתחסנים - יש באופן יחסי מספר גבוה יותר של מתים מהנגיף".

באדיבות "ידיעות ירושלים", אנו חושפים כאן באופן ראשוני ובלעדי את נתוני התמותה והתחלואה בערים החרדיות הגדולות. ראוי להקדים ולציין כי מכיוון שחלק מהחולים והנפטרים העבירו מידע חלקי על כתובת המגורים, יש אזורים שבהם יש מידע חלקי ונפטרים מעיר מסוימת שלא ברור באיזו שכונה הם התגוררו.