אאא

למדינת ישראל יש חשבון דמים ארוך עם סמיר קונטאר. הוא רצח, פצע ובעיקר יזם פיגועי טרור נגד ישראלים כבר מגיל 16, מאז אותו לילה נורא שבו רצח במו ידיו את בני משפחת הרן על החוף בנהריה ושני שוטרים ועד היום. אבל מה שמייחד את קונטאר (אל-קנטאר בערבית) מטרוריסטים אחרים שפעלו ופועלים נגדנו הוא היותו בן לעדה הדרוזית בלבנון, ששנאתו היוקדת לישראל והדחפים הקטלניים שלו לא דעכו גם אחרי יותר מ-30 שנה בכלא הישראלי.

דחפים אלו גרמו לו להעמיד את "שירותיו" לרשות ארגונים שונים בתקופות שונות. את הרצח בנהריה לפני 36 שנים ביצע בשליחות ארגון "החזית לשחרור פלסטין", ואילו את ניסיון הפיגוע האחרון שיזם בקיץ השנה הוא עשה בשליחות ארגון חיזבאללה השיעי. הדבר אירע למעשה בשליחות מיזם הטרור שאיראן ניסתה להקים ברמת הגולן הסורית כדי לפתוח חזית חדשה נוספת נגד ישראל.

בקרב בני העדה הדרוזית בלבנון ובסוריה, לא במעט בהשפעת אחיהם החיים בישראל, לא מקנן אותו להט אנטי-ישראלי שמאפיין חלק ניכר מבני העדות השיעית והסונית באזור שמצפון לנו. סמיר קונטאר היה חריג ולמרות שאפילו אוהדיו ראו בו לעתים קוריוז - הוא היה רוצח חסר עכבות שרק בגלל השלומיאליות שלו לא גרם אבדות ונזק כבדים יותר.

גורמים רשמיים בישראל לא אישרו ולא הכחישו טענות בתקשורת הערבית כי מטוסים ישראליים פגעו בטילי אוויר-קרקע מדויקים בבית בעיירה ג'רמאנה מדרום לדמשק, שבו ישנו קונטאר וכמה פעילים במיזם הטרור החיזבאללאי-איראני ומיליציה סורית נאמנה למשטר בדמשק. אולם מאחר שהדיווחים המפורטים על התקיפה הופיעו בכלי תקשורת של המשטר בסוריה וברשת "אל-מנאר" של חיזבאללה, אפשר להעריך שהם משקפים פחות או יותר את העובדות בשטח.

למשטרו של אסד אין עניין להודות בחיסול קונטאר, אחד מהסמלים הבולטים והצבעוניים של מה שהם מכנים "ההתנגדות בגולן" לישראל, וגם לו במותם של שמונה פעילים ובכיר (פרחאן שעלאן, גם הוא דרוזי) ב"וועדות ההתנגדות הלאומית הסורית". לפחות חלק מאנשיה של מיליציה זו הם בני העדה הדרוזית שפועלת בשירות המשטר בדמשק נגד המורדים הסונים המנסים להשתלט כליל על הגולן הסורי ובשירות חזית הטרור האיראנית שמקימה תשתית טרור נגד ישראל באותו אזור.

הבניין בן שש הקומות שקרס על יושביו שימש כנראה בית מסתור ובסיס משותף לבכירי שתי הקבוצות. לנוכח עובדות אלה אי-אפשר שלא להחמיא למי שהשיג את המודיעין התשתיתי ואימת אותו בזמן אמת - מה שאפשר את התקיפה המדויקת, ככל הנראה, בלי פגיעה באזרחים סורים לא-מעורבים. הייתי מסתכן בהערכה, שאם אכן על-פי הפרסומים צה"ל הוא שעומד מאחורי התקיפה, מדובר כאן בעיקר בהישג מודיעיני ומבצעי של צה"ל לזרועותיו והישג למדיניות הביטחונית שקטה שמפעילה ישראל משני עברי גדר המערכת בגולן במטרה ליצור את מה שבחיזבאללה מכנים "אזור ביטחון". מעין אזור לא רשמי, שמבוסס על גורמי ומניעי אנוש, שקיומו מונע או משבש פעילות טרור וירי תלול מסלול נגד יישובי הגולן הישראלי מרמת הגולן הסורית.

סביר מאוד להניח שסמיר קונטאר ושותפיו נפגעו הלילה לא כל כך בגלל מעללי העבר שלהם אלא בגלל פוטנציאל הנזק שלהם בעתיד. להבנת העניין חשוב לציין כי לפי מקורות זרים, מאז 2013 חיפשו מומחי כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים והנהגת חיזבאללה אפיק פעולה שירתיע את ישראל מלפגוע בשיירות הנשק העושות דרכן מסוריה לחיזבאללה.

הדרישה האיראנית-חיזבאללאית הייתה שלאפיק פעולה זה תהיה יכולת להסב אבדות ונזק לישראל באופן שיגרום לקברניטי מערכת הביטחון הישראלית לחשוב פעמיים לפני שהם מפציצים שיירת נשק לחיזבאללה - אך בה בשעה אסור שהפעולות הללו יציתו הסלמה רבתי בזירה הסורית-לבנונית. הסיבה ברורה: לסוריה, לאיראן ולחיזבאללה יש כעת אינטרס חזק שלא לתת עילה לישראל לפעולה צבאית שתפיל או תהרוס פיזית את המשטר בדמשק ותפציץ עד דק את לבנון - מה שעלול לגרום לנפילת סוריה כפרי בשל לידי המורדים הסונים ובראשם דאעשוג'בהת א-נוסרה.

 האפיק שעליו הוחלט כבר ב-2013 היה לפתוח חזית טרור חדשה נגד ישראל בגולן. בחזית זו פעלו ביחד חיזבאללה, סוריה ואיראן. סמיר קונטאר, ששוחרר מהכלא הישראלי ב-2008 בעסקה שבה הוחזרו חללי צה"ל אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל, נשלח מלבנון לסוריה לעמוד בראש ההתארגנות שחיזבאללה היה הכוח המניע בה.

ישראל מנסה ליצור אזור בגולן שיהיה יחסית ידידותי לה. סמיר קונטאר, בפעולותיו בגולן הסורי, עשה נזק אסטרטגי לישראל כשחיבל ביחסים בין ישראל לעדה הדרוזית גם בישראל, גם בסוריה וגם בלבנון.

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה זלזל מעט בקונטאר, אך הקפיד לעשות לו כבוד כדי להעצים ולהדגיש את השפלת ישראל שנאלצה לשחררו. חיזבאללה בחר בקונטאר להנהיג את הקבוצה בגלל היותו דרוזי וקשריו עם בני העדה הדרוזית שהם הרוב במחוז סווידה (ג'בל דרוז) הסמוך לגולן הסורי ובכפר חאדר השוכן ממש על הגבול עם ישראל במורדות הדרומיים של החרמון.

סמיר קונטאר יזם בשנים האחרונות חמישה פיגועי-גדר וירי רקטות שביצעו דרוזים בהכוונתו לעבר יישובי רמת הגולן. רובם בוצעו כתגמול מיד אחרי הפצצת שיירת נשק או חיסול מנהיגי טרור שיוחסו לישראל. בפיגועים אלה נפצעו שני לוחמי צנחנים ונהרג נער ערבי מעארבה שהתלווה לאביו שעבד עבור משרד הביטחון לתיקון גדר המערכת. אבל בדרך כלל סמיר קונטאר היה כישלון ואכזב את מפעיליו כשפיגועים שיזם סוכלו על ידי צה"ל והאנשים שפעלו בהנחייתו של קונטאר נהרגו. למשל, ארבעת הדרוזים בני הכפר חאדר שנהרגו באביב השנה כשניסו להניח מטען.

 תקע טריז תודעתי בין ישראל לדרוזים 

בגלל כישלונותיו מונה במקומו של קונטאר מפקד חדש למיזם הטרור האיראני. היה זה בנו של המחבל עימאד מורנייה, שחוסל מהאוויר ברמת הגולן יחד עם מפקדים סוריים, איראניים וחיזבאללאים בעת שסיירו לאורך גדר המערכת לפני הפעלת התשתית בינואר השנה.

אחרי החיסול ופעולת התגמול של חיזבאללה, שבה נהרגו שני לוחמי גבעתי מטילים בהר דב, ניתנה הזדמנות נוספת לסמיר קונטאר להפעיל ולהוכיח את יכולותיו באמצעות תשתית הטרור שהקים ואשר חבריה היו בעיקר דרוזים תומכי המשטר בדמשק. הוא גם עמל והצליח לתקוע טריז תודעתי בין ישראל לעדה הדרוזית משני עברי הגדר בגולן כשטען שישראל מחמשת את ג'בהת א-נוסרה, שמתכנן לטבוח בבני העדה הדרוזית בסווידא ובכפר חאדר, ועוזרת לו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

האשמות אלו גרמו לעימותים עם בני העדה הדרוזית, שניסו למנוע סיוע לפצועים סורים שהועברו לטיפול בישראל. היה גם לינץ' בפצוע סורי שלא הוסיף כבוד לדרוזים החיים בישראל. נעשה ברור שסמיר קונטאר הפיק לקחים ונעשה יעיל יותר. אולי בזכות החניכה הצמודה שקיבל ממפעיליו האיראניים וגם בגלל שיתוף הפעולה עם המיליציה

הדרוזית להגנת המשטר שאנשיה ביצעו בקבלנות "עבודות" עבורו. סמיר קונטאר אף התפאר הקיץ במעשיו בראיון לטלוויזיה הלבנונית ואמר כי הוא יודע שהוא על הכוונת של ישראל ואינו חושש. הראיון הזה הוא ככל הנראה נבואה שהתגשמה, לפחות לפי פרסומים זרים.

כעת נותר לראות איך יגיבו פטרוניו של קונטאר על החיסול שמיוחס לישראל. סביר להניח שחיזבאללה והאיראנים יסתפקו בתגובה סמלית, נניח ירי רקטות לשטח ישראל שלא יסבו נזק רב, ואולי אף יבליגו לחלוטין. זאת כדי לא להביא להסלמה עם ישראל שתזיק בכל מקרה למאמצי ההישרדות של המשטר הסורי ותומכיו מהציר השיעי הרדיקלי.

צריך גם לזכור שהרוסים נמצאים בסביבה ופוטין מצהיר השכם והערב שהוא וארצו שוללים עקרונית כל פעילות טרוריסטית. לישראל יש "קייס" חזק כשמדובר בסמיר קונטאר שאף התפאר במעשיו. לרוסים יש כעת גם עניין לא להחמיר את המצב בסוריה כשנראה לפחות שהמגעים המדיניים לסיום מלחמת האזרחים שם מתחילים לצבור תאוצה. לכן סביר להניח שגם הרוסים לא יראו בעין יפה פעולת תגמול עתירת אבדות ונזק של חיזבאללה והאיראנים נגד ישראל. אבל במזרח התיכון כעת הבלתי צפוי הוא הצפוי. לכן צריך להיערך - בין השאר - לכך שהתגובה תהיה בחו"ל.