אאא

בניו של עימאד מורנייה - תחילה מוסטפה המבוגר יותר ואחריו ג'יהאד מורנייה שחוסל בתקיפה ברמת הגולן היום (א') - התברגו לצמרת הזרוע הצבאית של חיזבאללה זמן קצר אחרי חיסולו של אביהם בפברואר 2008. לא ברור מה היה תפקידו של מוסטפה מורנייה בחיזבאללה ומה הוא עושה כעת, אבל ב-2011 נעשה ניסיון התנקשות ברובע הדאחייה בביירות והוא היה המטרה.

גם ג'יהאד התבלט זמן קצר אחרי חיסול אביו, אולם הוא היה צעיר מכדי לקחת חלק בפעולות צבאיות ממש. מאוחר יותר הוא נשלח לאיראן להיפגש עם מפקד זרוע החוץ של משמרות המהפכה, ולפני שלושה חודשים אף מונה לתפקיד בכיר יחסית בשטח: העיתון הלבנוני אל-אכבר, מקור מהימן בדרך כלל, הודיע שהוא מונה למחזיק תיק הגולן בחיזבאללה.

התפקיד הזה הוא חריג, אפילו במעורבות של חיזבאללה בלחימה בסוריה, מפני שברמת הגולן אין כמעט אוכלוסייה שיעית ואין גם אתרים הקדושים לשיעים, אולם ישנה אוכלוסייה מגוונת של דרוזים וכפריים סוניים, שחלקם נאמנים למשטר אסד וחלקם נגדו. חיזבאללה היה אמור לסייע למיליציות שתומכות במשטר להילחם במורדים מקרב הדרוזים והסונים, ועל הדרך גם לפעול נגד ישראל.

בשנים קודמות ניסה חיזבאללה להסתיר את פעילותו בגולן. הסיבה לכך היא שאם באזורים אחרים בסוריה נסראללה היה יכול להצדיק בקושי את פעילות חיזבאללה, בכך שהוא מגן על השיעים והעלאווים הסורים, בני עדתם של השיעים בלבנון, הרי שלארגון אין מה לחפש ברמת הגולן. המקום הקרוב ביותר שבו היה חיזבאללה מעורב בגלוי בקרבות היה נגד אנשי ג'בהת א-נוסרה בעיר דרעא שעל גבול ירדן, מרחק כמה עשרות ק"מ מרמת הגולן הסורית.

אבל התפקיד האמיתי של חיזבאללה ברמת הגולן, מלבד הפעילות נגד הדרוזים והסונים המורדים, היה לייצר ערוץ תגמול ונקם נגד ישראל על תקיפות שיוחסו לצה"ל בתוך שטח סוריה. ובראש הכוח עמד ג'יהאד מורנייה, שחוסל בתקיפה יחד עם שני חברים נוספים לצמרת הפיקוד של חיזבאללה בגולן, ויחד עם יועץ איראני מכוח אל-קודס. או כפי שהתייחסו לכך גורמי מודיעין במערב: "הוא הוא אדם שעמד בראש תשתית טרור נרחבת. ג'יהאד מורנייה כבר תכנן, והיו לו בקנה, פיגועים קשים ורצחניים נוספים נגד ישראל ברמת הגולן".

לפיכך, דיווחו אמצעי התקשורת של חיזבאללה, פגיעה בקבוצה של בכירי הזרוע הצבאית של הארגון היא לא מקרה.

היסטוריה של פיגועי נקם

כאמור, שלוחת חיזבאללה בגולן הייתה אחראית על פיגועי נקם בישראל. לדוגמא, ב-24 בפברואר 2014 תקפה ישראל – לפי פרסומים זרים - שיירה בתוך שטח לבנון של נשק שיועד לחיזבאללה. לפיכך הייתה לחיזבאללה גם לגיטימציה לטעון שישראל הפרה את ריבונות לבנון, והארגון - בתפקיד שנתן לעצמו כמגן המדינה - חייב להגיב בתקיפות.

ואומנם, תשעה ימים אחרי אותה תקיפה ניסו אנשי חיזבאללה להניח מטען גדול על גדר המערכת ברמת הגולן. למרבה המזל, אמצעי המודיעין של צה"ל הבחינו באנשי חיזבאללה כשהתקרבו לגדר ובירי מדויק חיסלו לפחות שניים מהם. האירוע אף צולם ופורסם, אבל חיזבאללה לא הפסיק לנסות.

כעבור פחות משבועיים נתקל סיור של צה"ל ונפגע ממטען שהונח סמוך לגדר המערכת בגולן. ארבעה חיילי צה"ל מחטיבת הצנחנים נפצעו, אחד מהם קשה. המטען הונח כך שחיילי צה"ל ניגשו לבדוק תנועה חשודה בשטח ואז פוצץ עליהם המטען. חיזבאללה לא נטל אחריות, אבל היה די ברור שזה מעשה של ידיו.

(היו גם מקרים קודמים שבהם פלסטינים מארגונו של אחמד ג'בריל ירו קטיושות לעבר מוצב החרמון בתגובה על תקיפות ישראליות בשטח סוריה).

חיזבאללה לא יישאר חייב

השאלה המסקרנת ביותר היא מה יקרה כעת. ברור לגמרי שחיזבאללה אינו מעוניין בתקופה הנוכחית בהסלמה רבתי עם ישראל. אבל ברור גם - בעיקר לנוכח התנהלות חיזבאללה בעת האחרונה ונאומו של מזכיר הארגון חסן נסראללה בשבוע שעבר - כי חיזבאללה מעוניין ליצור מאזן הרתעה חדש עם ישראל.

מדוע מעריכים גורמי ביטחון שחיזבאללה אינו מעוניין כעת בהסלמה? הסיבה העיקרית היא שהאיראנים אינם רוצים כעת במלחמה בין ישראל לחיזבאללה. הם אימנו ושלחו ללבנון ארסנל אדיר של עשרות אלפי רקטות וטילים מכל הסוגים למטרה אחת בלבד: כדי שהארגון הלבנוני יהיה מסוגל להנחית מכה קשה ומדויקת על ריכוזי האוכלוסין והתשתיות של ישראל, אם צה"ל יתקוף את מתקני הגרעין באיראן. האייתולות אינם מעוניינים שחיזבאללה יבזבז את זה על התכתשויות גבול שאין להן משמעות אסטרטגית עבור איראן. זו הסיבה הראשונה והעיקרית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הסיבה השנייה שחיזבאללה אינו מעוניין בהסלמה היא שאנשיו נהרגו היום בגולן הסורי, בשטח שבו אין לחיזבאללה הצדקה לפעול נגד ישראל תחת התואר שנתן לעצמו כמגן לבנון. בראיון בשבוע שעבר הכחיש נסראללה נחרצות שבעבר פעל חיזבאללה בגולן. עצם העובדה שחמישה אנשי חיזבאללה נהרגו ממש על קו הגבול בגולן מציגה אותו כשקרן בקרב דעת הקהל הלבנונית, ולכן מובן מדוע לחיזבאללה אין לגיטימציה מהעדות האחרות בלבנון וגם מבני עדתו השיעים לפעול בגולן כנגד ישראל. חיזבאללה ונסראללה רואים את עצמם לבנונים תחילה והם, לפי הערכות במערכת הביטחון, לא ימהרו לגרור את לבנון למלחמה שאין לה הצדקה ולגיטימציה מובהקת.

אז מה צפוי? חיזבאללה לא יישאר חייב. בעוד כמה שבועות אנחנו עשויים להיתקל במטען על גדר הגבול בסוריה או בהר דוב ואולי אף בגבול הצפון עם לבנון. אפשרות אחרת היא ירי רקטות לעבר יישוב בגולן, בתקווה שישראל לא תסלים את המצב. יכול להיות שיהיה גם ירי טיל נ"ט על סיור של צה"ל בגולן בידי ארגון פלסטיני תומך אסד. כמו כן הארגון עשוי להגיב בפעולה סמלית - למשל הטסת מל"ט לשטח ישראל - פעולה שתפגע ביוקרת צה"ל אבל לא תגרור תגובה הרסנית שתדחוף את האזור למלחמה.

אלא שהפגיעה בו היא בסדר גודל כזה שעשוי מבחינתו להצדיק פיגוע בחו"ל נגד מטרות ישראליות, אולי אפילו בסיוע איראני, דוגמת פיצוץ האוטובוסים בבורגס שבבולגריה ביולי 2012 כנקמה על חיסול עימאד מורנייה.

חיזבאללה אינו יכול לעבור בשתיקה על הרג חמישה מאנשיו ובהם בנו של עימאד מורנייה, אבל הוא יהסס לפעול באופן שיסבך אותו בעימות גדול עם ישראל. השאלה היא מה יקרה בפעולת התגמול הזאת וכיצד תגיב ישראל. כך או אחרת, צה"ל יגביר עירנות מודיעינית נוספת בימים הקרובים.